Ako správne rozmnožovať ruže z odrezkov

Ak máte na záhrade rozvinuté dospelé ruže, alebo také pestuje váš sused, môžete si ich veľmi jednoducho rozmnožiť, a to pomocou odrezkov. Na prvé počutie sa to môže zdať trošku náročnejšie, avšak v skutočnosti to vôbec nie je tak.
Na tento spôsob rozmnožovania sú vhodné najme mnohokveté záhonové a miniatúrne odrody ruží. poprípade aj veľkokvetých hybridoch.

růže
 
Kedy začať
Odrezky z materskej rastliny režeme približne od polovice júna, do konca júla. Dôležité je, aby sa púčiky už začínali zafarbovať. Odrezky, ktoré použijeme na rozmnožovanie, by mali mať aspoň dva listy. Odoberáme ich zo strednej časti letorastov. Letorast je mladý výhonok, na už zdrevnatenej stonke.
 
Úprava odrezkov
Pred tým, ako odrezok zasadíme, ho potrebujeme správne upraviť. Ako sme už spomenuli, mal by mať dva listy. Jeden sa nachádza napravo a druhý naľavo odrezku. Ten, ktorý je nižší odstrihneme. Pri vetvičke ostane len jeho spodná časť. Z listu, ktorý je umiestnený vyššie, odstrihneme jeho vrchol tak, aby nám ostali dva páry spodných lístkov.
 
Ošetrenie odrezkov
Spodnú časť odrezku ponoríme do rastového stimulátoru. Tu postupujte podľa návodu na konkrétnom prípravku. Jeho hornú časť ošetrite štepárskym voskom, alebo iným prípravkom určeným na ošetrovanie rastlín pri štiepení.
 
poupě

Sadenie
Odrezky sadíme na teplé miesto. Ak máme k dispozícii parenisko, je ideálnym miestom. Aby nám rastlinky porástli, potrebujú na svoj štart výživnú pôdu. Zmiešajte preto rašelinu s pieskom, v pomere tri ku jednej. Medzery medzi jednotlivými odrezkami, by mali byť minimálne desať centimetrov. Zasadiť ich však môžete aj do samostatných nádob. V tomto prípade, môžete črepníky prikryť mikroténovým vrecúškom, aby ste podporili tvorbu správnej mikroklímy. Nechávame ich prikryté až do zakorenenia. Mladé rastlinky pravidelne zalievame.
Dôležité je i to, ako odrezky zasadíme. Spodný list, ktorý sme skrátili takmer úplne, sa nachádza pod zeminou. Tá by mala siahať až po druhý, vyšší list.
 
Prvé prezimovanie
Prvú zimu je potrebné chrániť mladé ruže pre mrazom. Ak ich pestujeme v parenisku, zakryjeme ich hrubou vrstvou lístia a ihličia. Tie v črepníkoch umiestnite do chladnejšej miestnosti, kde však nehrozí mráz. Nasledujúce leto, môžeme dostatočne vyvinuté a zakorenené odrezky, posadiť do voľnej pôdy.