Práve ste našli správne hliníkové okná


Hliník je elegantne, aj keď trochu chladno pôsobiaci materiál, ktorý zaručuje najvyššiu kvalitu kovových okien. Je mimoriadne odolný a vysoko pevný – tým pádom vhodný najmä pre veľké zasklené plochy, zimné záhrady a francúzske okná. Hliníkové okná sa tak v poslednej dobe stávajú čoraz obľúbenejšími.

Hliníkové profily sa vyrábajú pretláčaním hliníka cez matricu pri teplote 480 az 590 °C, čo umožňuje výrobu veľmi presných profilov s rozličnými tvarmi prierezov. Po ochladení sa režú na potrebnú  dĺžku a ďalej sa tepelne spracúvajú, aby jednotlivé kusy dosiahli požadovanú pevnosť. Uplatnenie tak hliník nájde v okenných i fasádnych systémoch, dotvárajúcich momentálne vládnúci minimalistický štýl architektúry domov.

Hliníkové profilové systémy sú vhodné na výrobu otváracích, sklopných a posuvných dverí a okien ako aj ich všetkých kombinácií. Čoraz obľúbenejším sa stávajú najmä kvôli ich využitiu v skladacích systémoch.

človek pri dome

 

Tepelnoizolačné vlastnosti hliníkových profilov sú ovplyvňované, podobne ako u plastových a drevených okien, počtom komôr a stavebnou šírkou profilu. Nakoľko je hliník vysoko tepelne vodivý, záleží koeficient prechodu tepla profilu aj od spôsobu prerušenia tepelného mostu. Hliníkové profily sa z tohto dôvodu vypĺňajú polyuretánovou penou alebo polyamidovými páskami, čo zároveň prispieva aj k zvýšeniu ich zvukovo- izolačných vlastností. Pri kombinácii s kvalitným trojsklom, dosahujú hliníkové okná prechod tepla až U=0,5 W/m²K!

Ďalšou z radu výhod hliníkových okien je aj možnosť výberu v akejkoľvek farbe, prípadne prevedenia v eloxovej povrchovej úprave alebo v úprave imitácii dreva. Farby je dokonca možné kombinovať aj medzi interiérovou a exteriérovou stranou rámu.

Pre tých, ktorým je hliník na pocit chladný, sa núkajú dve veľmi príjemné kombinácie materiálov. Najčastejšou kombináciou sú kombinácie zliatin hliníka s drevom. Pri výrobe takýchto okien sa spoja neprekonateľne výhodné estetické vlastnosti hliníka s vynikajúcimi materiálovými vlastnosťami dreva. Vnútorný profil je teda drevený, ukrytý v „ochrannom“ hliníkovom plášti.

luxusný dom

 

Príjemná je aj kombinácia hliníka s plastom, a to buď ako profil z plastu a hliníkový plášť, alebo môže byť vnútorný profil z hliníka a plast bude potom pôsobiť ako jeho povrchová úprava. Výrazne tak ovplyvní tepelnotechnické vlastnosti.

Cena hliníkových okien a ich kombinácie je, v porovnaní s inými druhmi okien, vyššia. Keď však zohľadníme fakt, že nevyžadujú takmer žiadnu údržbu, počiatočná investícia sa – s ohľadom na ich dlhú životnosť – skutočne oplatí.