Psychológia detskej izby


Pre dieťa je jeho izba priestorom, ktorý pokladá za svoju komfortnú zónu. Cíti sa v nej bezpečí a keď dovŕši pubertu, premieňa sa na jeho svätyňu. Detská izba ovplyvňuje jeho nálady, a to je dôvod prečo vyberáme farby, ktoré rozjasnia priestor a podporujú pozitívne emócie. Je dôležité, aby svetlo, farby, priestor a nábytok s doplnkami spolu vytvárali dokonalú harmóniu, šťastné a útulné prostredie pre dieťa.
 
Hrající si chlapec

Farba sa vždy spájala s našimi náladami a vieme, že určité farby sú spájané s pozitívnymi alebo negatívnymi pocitmi.
 
Zelenádáva pocit návratu do prírody, upokojuje zmysly, podporuje kreatívne myslenie.
 
Červenámôže byť veľmi dynamická, spája sa s teplom, vášňou a optimizmom, ale ak je použitá v detskej izbe, môže byť až príliš povzbudzujúca a neposkytnúť pokoj potrebný pre zaspávanie.
 
v  Niektoré tóny ružovej dokážu upokojovať, ale vyvarujte sa výraznej ružovej, pretože má vedľajšie účinky v podobe energie a zábavy, a to môže mať opäť nežiaduce účinky na spánkové procesy.
 
v  Naopak fialová je spájaná s duchovnom a je označovaná za šťastnú voľbu v spálni. Vytvára pokojné prostredie bez stresu.

Tříbarevné oko
 
Farebné terapie sú často používané na úpravu problémov so správaním sa detí. Deti reagujú na jednotlivé odtiene rôzne, čo súvisí s jedinečným spôsobom vnímania farieb u jednotlivcov. Pochopenie farieb v tomto smere Vám pomôže vybrať tú správnu.
 
Na vytvorenie skvelej detskej izby existuje mnoho trikov. Najdôležitejšie však je uvažovať nad prispôsobením izby dieťaťu. To predstavuje najmä úložný priestor; spálňa plná chaosu má negatívny dopad na deti. Témy prevládajúce v izbe sa budú časom meniť, podľa toho, čo je momentálne v centre ich pozornosti.
 
Nábytok je kľúčový, musí poskytovať všetko, čo dieťa potrebuje. Celé zostavy http://www.detskapostel.com/detska-izba/ sú praktickou voľbou. Izba musí dieťaťu zabezpečiť priestor na hry, učenie sa a nájdenie si pohodlia a oddychu.
 
Počítadlo

Všetky doplnky nemusia farebne korešpondovať so stenami a nábytkom. Izby zariadené v 1-2 farbách a ich odtieňoch môžu byť síce na pohľad pekné, ale pôsobia umelo. Dieťa by malo mať možnosť zvoliť si farebné prevedenie svojich hračiek podľa toho, čo sa mu páči.

Psychológia detskej izby
4.5 (90%)4